Smart City w dzisiejszym świecie odmieniane jest przez każdy przypadek i traktowane jako złote runo cywilizacji. Każdy rząd, społeczeństwo, wielkie koncerny dążą do tego by nasze miasta stały się Smart. No właśnie Smart czyli jakie?

Image module

Smart co to właściwie oznacza?

Za słownikiem języka angielskiego smart można przetłumaczyć jako coś mądrego, sprytnego, inteligentnego. City to oczywiście miasto, miejsce o gęstym zaludnieniu, z bogatą infrastrukturą. To tłumaczenie pozwala nam na zbudowanie teorii Smart City jako miasta, które poprzez swoją automatyzację i informatyzację podnosi jakość życia mieszkańców, poprzez wprowadzenie usług zarządzanych przez sztuczną inteligencję. Przynajmniej ja Arkadiusz Nagięć tak to rozumiem.

Czy Polskie miasta są gotowe by stać się smart?

W Polsce dostępna jest cała technologia urządzenia, która pozwalają na stworzenie smart city. Największym problemem w naszym kraju jest mentalność osób zarządzających miastami i brak miejskich polityk wdrażania smart city. Co z tego, że w wielu miastach mamy już inteligentne kamery, sygnalizację świetlną czy aplikacje dla mieszkańców jak nie posiadamy spójnej platformy, która by to wszystko skupiała i którą potrafilibyśmy skutecznie zarządzać. W tym upatruje największy problem w implementacji rozwiązań smart city w Polsce.